Anne With An E

İlk çıkış noktası 1908’lerde Lucy Maud Montgomery’nin ” Anne of Green Gables ” romanına dayanan , zaman zaman farklı yıllarda çizgi dizi haline getirilmiş olan Anne in ilgi çekici hikayesinden bu yazımda biraz bahsedeceğim . Dizi Netflix orjinal içeriği olup beni baya etkilemişti , eğer bir dramseverseniz kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim .

Anne , daha küçükken ebeveynlerini kaybetmiş , çilli zayıf ve fikrimce o zamanlar pek hoş karşılanmayan kızıl saçlara sahip yetim bir kız . Etrafındaki insanların dayattığı düşünceler ve kaba sözler onu çirkin olduğunu düşünmeye itmiş fakat ne yaşarsa yaşasın Anne’in hayal gücü oldukça üstdüzeyde ve sürekli kitap okuyan , fikirlerini özgürce ifade etmekten çekinmeyen zeki bir kız . Olayların asıl başlama noktasında Green Gables’ta yaşayan iki yaşlı kardeş yer alıyor : Marilla ve Matthew . Bu iki kardeş kendilerine çiftlik ve ev işlerinde yardımcı olmak için yetimhaneden bir erkek çocuk sahiplenmek istiyorlar .Fakat işler o sırada biraz karışıyor . Matthew tren istasyonuna gelen erkek çocuğu almaya gittiğinde gönderilenin erkek değil bir kız çocuğu olduğunu görüyor ve Anne’in hikayesi de hemen hemen burada başlamış oluyor.

Dizinin ilk bölümlerinden itibaren Anne karakteri sizi hemen şaşırtmaya başlıyor diyebilirim . Çünkü öyle bir çocuk ki düşündükleriyle söyledikleriyle ve kurduğu cümlelerle adeta insan hayrete düşüyor ve tabi burada başrol oyuncusu Amybeth McNulty ‘yi de tebrik etmek lazım diye düşünüyorum , her yiğidin harcı değil 😀 . Marilla karakteri ilk bölümlerde biraz sinirli ve sert bir tip gibi görünebilir , ama sonralardan o kadar alışıyorlar ki bir anda öz kızları gibi sevmeye başlıyorlar. Ayrıca dizinin çekildiği mekan yani Prince Edward adası da insanı yeşilliğiyle ve ormanıyla etkilemiyor değil . Dizinin başrollerinden biri olan Gilbert Blythe da dizide en sevdiğim karakterlerden biri oldu . Gilbert mimik ve hareketleriyle oldukça samimi ve okulda sevilen bir tip . Ayrıca ilk zamanlardan beri Anne’e bir ilgisi var ve Anne de başlarda hemen hemen aynı şeyleri düşünse de bu hissin karşılığını dizinin sonlarına doğru veriyor dersek yalan olmaz .

Dizide bir çok konuya değinilmiş ve mesajlar verilmiş ; arkadaşlık , aşk , kalıplaşmış düşüncelerden sıyrılıp kendimiz olmamız gerektiği ve daha bir çok şey… Anne kasabadaki çoğu kişi tarafından yargılanıyor , ama mücadelesini asla bırakmıyor . Ara ara belki kendi hayatınızdan da bir şeyler bulabileceğiniz Anne With An E , Kanada yapımı olarak Emmy ödüllü yapımcı Moira Walley-Beckett yönetmenliğinde çok güzel bir proje olmuş benim kanaatimce . Dizi şuanlık 2 sezon , diğer sezonlar çekilir mi bilemem ama tavsiye edebileceğim diziler arasında kesinlikle ilk 5 in arasında yer alıyor diyebilirim .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir