Atiye Dizi İncelemesi

Geçtiğimiz günlerde Netflix platformunda yayınlanan , yayınlandığı günden beri de birçok izleyici tarafından tam puan alan Atiye dizisinden bu yazımda sizlere biraz bahsedeceğim. Dizi sıradan ve bildiğimiz türk dizilerinden biraz daha ilginç ve sıradışı bir konuya sahip , ki bu yüzden de gerek oyuncuların performansları gerekse olay örgüsüyle kısa sürede ses getirdi diyebiliriz.

Dizinin başrollerinde Beren Saat ve Mehmet Günsür yer alıyor.

Beren Saat’in canlandırdığı Atiye karakteri ailesi ve sevgilisiyle beraber İstanbul’da yaşayan bir ressamdır ve çocukluğundan beri sürekli çizdiği bir sembol vardır. Bir gün , Şanlıurfa Göbeklitepe’de yapılan kazı çalışmalarında tesadüfen Atiye’nin çizdiği sembolün aynısı ortaya çıkar. Bunun üzerine Atiye apar topar Göbeklitepe’ye gider ve orada genç arkeolog Erhan ile tanışmasıyla heyecan dolu serüveni başlamış olur. Bu tanışma sonrasında ikili , gizem dolu sırları beraber çözmeye başlar ve bu sırada Atiye’nin aile hayatı da bir taraftan peşini bırakmamaktadır.

Dizide doğruyu söylemek gerekirse sürekli merak duygusu ön planda , her bölümde yaşanan olaylar size farklı sorular sorduruyor ve karakterler sürekli bir şeyleri araştırıyor. Bölümler ilerledikçe bazı soruların yanıtları bulunurken diğer yandan yeni sorular ortaya çıkıyor. Dizi bu yönden bence izlenebilirlik potansiyelini arttırıyor ve sürükleyici bir hale geliyor. Fakat tabi ki dizide basit mantık hataları da yer almakta ; ama yer yer yaşanan sıradışı olaylar ve merak uyandırıcı bazı kavramların yer alması bunların üstünü örtmeye yetiyor . Atiye’nin anneannesi Zühre karakterinin sık sık geçtiği doğaüstü sahneler dizide benim en çok ilgimi çeken şeylerden biri oldu diyebilirim. Ayrıca gerçekçilik yönünden bakarsak Cansu ve Ozan karakterleri de rollerini gereğince oynamışlar diye düşünüyorum.

Bunun dışında öyle sahneler var ki “ne kadar yapmacık kurgulanmış ” dedirtiyor insana. Ama dizinin genel olay örgüsüne şöyle bir bakıldığında Netflix’in 2. Türk yapımı olarak pek de fena sayılmaz . Kısacası başına oturup tek seferde izlemelik , fantastik bir kurgu olaya sahip başarılı denilebilecek bir türk dizisi . İzlemediyseniz tavsiye ederim , şimdiden iyi seyirler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir